Zopár fakt dobrých nápadov, ako sa dá využiť usadenina z kávy

káva

Kávová usadenina, nie nazývaná ako kávový maras, je vnímaná ako odpad. V drvivej väčšine kaviarní a domácností to tomu tak je. Ak máte možnosť si ju odkladať, získať môžete nie len zaujímavé hnojivo a podpornú látku, ale tiež prostriedok pre ďalšie využitie.

káva

Kávová usadenina v domácej kozmetike a proti pachom

Kávová usadenina, teda zvyšok pomletej kávy z kávovarov, po výrobe samotnej kávy, má už dlhšie využitie v rôznych domácich receptoch. Kávové zrniečka sú ako píling. Niekomu káva vonia a tí sú vo výhode. Využije ich do rôznych krémových zmesí, alebo tvárového pílingu – stačí zmiešať s malým dielom olivového oleja, či bambuckým maslom. Pomáha pri odstraňovaní pachov a nečistôt z rúk a iných plôch na pokožke.

V záhrade ako hnojivo pre kyslomilné rastliny

Kávová usadedina má kyslejšie pH takže sa hodí na prihnojovanie takých plodín ako sú rododendrony, hortenzie a čučoriedky. Ak máte kávový výluh – tekuté hnojivo, alebo suchú skladovanú usadedinu, venujte ju týmto rastlinám. Podporíte ich rast a dodáte im aj nejaké tie živiny za zachovania kyslého pH v pôde.

Ako súčasť kompostu

Ak je vás kompost dostatočne premiešaný so zložkami zásaditej pH ako napríklad s vajíčkovými škrupinami a domovým bio-odpadom, nemusíte kávovou usadedinou kompost príliš poznačiť kyslou pH. Tá by totiž neprospievala dážďovkám ,ktorým sa v kyslej pH zemine nedarí.

Zacelenie škarbancov na tvrdom dreve

Tvrdé drevo využívané napríklad na drevenom obklade záhradného domčeka, na ozdobných stoloch v kuchyni, na drevenom umení neošetrenom ďalšími nátermi, na drevenom nábytku, stoličkách a záhradných stoloch môžete zaceliť tým, že ich potriete kávovou usadeninou uchopenou do papierového obrúska. Opäť využijete tak trochu jej pílingové vlastnosti, no v skutočnosti z kávovej usadeniny získate potrebné olejové látky, ktoré na istý čas niektoré škrabance zneviditeľnia.

Bojovník proti zápachu

Neposlúži nám len pri zápachu rúk ako už bolo spomenuté. Poslúži aj pokojne ako pohlcovač pachu v nejakom menšom priestore. Vysušená usadenina uložená v otvorenej zápalkovej škatuľke, alebo v papierovom vrecku položená v topánke pohltí počas noci topánkový pach. Usadenina na tanieriku v chladničke pohltí zmes pachov údenín, mäsa, zeleniny, alebo pozabudnutej potraviny skôr, než sa pustíte do kompletného umývania chladničky.

Mravce a slimáky

Ak máte problémy s výskytom mravcov v záhrade, káva im prekáža po pachovej stránke a snažia sa jej vyhýbať. Rozptýlenie kávovej usadeniny v priestore môže znamenať znížený výskyt mravcov, no ak posypete priamo mravenisko, nemusí to mať efekt jeho likvidácie a mravce si na kávu vybudujú odolnosť. Najmä len čo vyprchá jej pach. Kávový výluh zo staršej usadeniny rozptýlený na miestach trávnikov a v okolí stavieb, kam mravce prenikajú však môže mať efekt a mravcov vás na pár týždňov naozaj môže zbaviť.
Kyslé pH na pôde a na okolí spôsobené kávovými zrnkami, alebo kávovým starším výluhom neprospieva ani slimákom slizniakom. Ak s nimi máte problém, káva ich dokáže držať ďalej.

Back To Top