Recenzia kávovaru KRUPS Evidence Plus EA894T10 Titan

KRUPS Evidence Plus

Azda sa už dnes dá považovať neodmysliteľnou súčasťou súčasnej kuchyne aj automatický kávovar. Uponáhľaná doba si žiada riešenie na výrobu kávy. No stále nemá ísť o núdzovú kávu, čiže kávu hocijakú. Kávu si dnes chceme dopriať na sto spôsobov, alebo pri držaní sa reality, aspoň na tých päť, ktoré môžu mať v obľube ľudia vo vašom okolí. Mať doma kávovar je fajn, mať ho plne automaticky je lepšie, no mať doma Krups Evidence, to znamená mať viac ako len kávovar.

KRUPS Evidence Plus

Automat na kávu, ktorý sme otestovali

Skúšame, používame, občas zničíme. No sú veci, ktoré je škoda ničiť, hoci možno to nebude ani tak ľahké. KRUPS Evidence Plusje kávovar, ktorý na prvý pohľad možno neprezradí všetko to, čo ponúka. Schováva to vo vnútri. Pri jeho rozbalení si budete myslieť, že hrubý manuál predstavuje riziko dlhého čítania. Manuál sme nakoniec ani nepotrebovali otvoriť. Možno ak k inštalácii filtru do vodnej nádržky, čo bolo naozaj len „pre istotu“.

KRUPS Evidence Plus, ako znie jeho názov a k nemu sa pridáva aj farebné vyhotovenie, v našom prípade Titan, zaujme aj cenou. Je samozrejme vyššia, no kde je vyššia cena, tam sú aj otázky. Prečo? Dôvodov, pre ktoré možno badať vyššiu cenu, než je priemerná cena podobných zariadení je možné nájsť v nasledovných bodoch, pod ktorými budeme aj bližšie rozoberať to, „Prečo“.

1. Displej

Určite pre niekoho z vás nebude displej tou prvou výnimočnou vecou. V segmente je však najväčší. Z jednej strany po druhú je dotykovým displejom pre výber káv a vo farbe. Pri kávových nápojoch stačí naozaj málo farieb a displej ich využíva. Čokoľvek si zvolíte, prístroj hneď reaguje, zohrieva, melie a to všetko naraz. Nepredmelie si kávu vopred, ale až podľa množstva, ktoré potrebuje pre daný recept.

Mimo zobrazené najčastejšie recepty sa môžete dostať a do rozšírenej ponuky s ďalšími receptami. Nechýba ani možnosť zaliatia čaju horúcou vodou. No i tu to nie je len tak. Na výber sú tri režimy, čierny čaj, zelený a bylinkový, pre ktoré platí, že je ich vhodné zalievať rôznymi teplotami pre zachovanie konkrétnych látok v sušenej rastline. Kto chce do rôznej kávy samostatne na vrch mliečnu penu, môže si ju dopriať v samostatnej voľbe.

Displej zobrazuje viacero nastavení, zobrazuje aj hlásenie o počte urobených káv, ako aj o každej jednej receptúre osobitne. Zmena jazyka dovolí vybrať si z akejkoľvek rozšírenej reči v Európe a svetových jazykov. Slovenčina tam samozrejme nechýba.

2. Technológia

Všetko pevné, elegantné, v peknom dizajnovo-farebnom prevedení, fungujúce a trvácne. Vo vnútri nie je keramický mlynček, ktorý vo všeobecnosti radcovia odporúčajú ako ten najlepší, no ani tento kónický oceľový sa nemá prečo hanbiť. Určite nie mechanickou funkciou voľby jemnosti mletia (3 stupne).

V pohodlí si pripravíte dve, alebo len jednu kávu. Trysky sú dve, no aj podľa typu pohára si viete posúvať hlavu s tryskami hore dole. Tento posun sa deje mechanicky a drží tam, kde hlavu ponecháte. K technológii sa pridáva aj celková spoľahlivosť, keďže prístroj zvládne naozaj veľa a žiada málo.

Súčasťou balenia je napríklad nádobka na penič mlieka, pásik na zistenie tvrdosti vody pre prípad neistoty používateľa.

3. Nepotrebuje vás takmer k ničomu

Plne automatický, sebestačný  a to aj v oblasti čistenia a údržby. Mnohé z pravidelných úkonov zvláda sám a vy sa ta nemusíte trápiť s nejakým čistením a podobne. Cesty si vyčistí sám, hoci nádobku na mlieko a jej hadičku nechá na vás. Malá daň za to, že ste si chceli dopriať Caffe Latte, Latte Machiatto, či Cappucino. Tých receptov je však v ponuke oveľa viac. Aj mliečnych. Nádobka na odkvapkávanie je prepojená s kanálikom z vnútorných preplachovaní v prístroji, takže sa nemusíte trápiť s údržbou.

Akýkoľvek problém má, dá to vedieť na displeji. Od používateľa sa očakávajú len ak činnosti doplnenia vody, doplnenia kávy, zvolenia vhodnej kávy a vyprázdňovanie zásobníka na kávový odpad a odtok.

4. Chuť

Samozrejme, že chuť kávy závisí od odrody, od kávových zŕn, od ich pôvodu a kávičkár by ešte vedel povedať ďalšie činitele. Prístroj je precízny, takže chuť a pomer bude stále rovnaký. Narušiť ho môže len káva, nedostatok mlieka  zásobníku, či priveľmi horlivý konzument. Reálne sa však používateľ dočká nápoja, ktorý si vybral, bez prosíkania, haprovania, čudovania sa, alebo pridlhého čakania. Prístroj vždy ukáže, v akom štádiu je príprava, koľko to bude trvať, ako aj koľko ml veľký pohár bude potrebný. To len pre prípad, keby samotný používateľ nevedel, zabudol, alebo by sa k jeho obsluhe dostal úplný laik.

Stroj nevytvára pachute. Aj po pár týždňoch používania je chuť rovnaká.

5. Variácia chutí

Samostatný bod môže vyzerať zbytočný, no nie je. Variácia chutí je dôležitá. Kávovar nie je len o jednom type kávy, ktorý môže byť pre mnohých jediným typom kávy, aký poznajú. Kávovar tak môže inšpirovať, prípadne byť hlavnou atrakciou pri niektorých návštevách a aj obchodných stretnutiach, ak slúži v kancelárskych priestoroch ako kávovar v podnikových a kancelárskych kuchynkách.

KRUPS Evidence Plus uvidíte na mnohých fotografiách s rozsvieteným displejom jednoducho preto, že chce a vie ukázať, čo všetko má v ponuke. A stále pritom ďalšie recepty skrýva v rozšírenom nastavení. Variácia chutí je fajn aj preto, že bežný používateľ má reálne v malíčku prípravu jednej, či dvoch receptúr. Aj človek má rôzne chute, rôzne nálady a tak variácie chutí majú význam aj pre náročného človeka.

VERDIKT K KRUPS EVIDENCE PLUS

Spotrebiče do kuchyne majú takmer vždy svoj údel pomáhať a robiť náš život komfortnejší. KRUPS sme si rozbaľovali s tým, že prístroj bude robiť kávu. On však zvláda oveľa viac a žiada málo. Zobrazí na svojom displeji všetko potrebné, jasne a stručne v slovenčine a hoci aj týchto informácií je málo, neobťažuje vás vlastne niečím. Svoju úlohu si plní, ako od prístroja čakáte. Ponúka viacero receptov a možností použitia. Je rýchly, zohrieva veľmi rýchlo bez zdĺhavého čakania a teší aj fakt, že namletú kávu lisuje silou 30 kilogramov, čo z nej dostane tekutinu a do odpadu prepadávajú vylisované žetóny a ak ich aj zabudnete, čím menej vody v odpade, tým menej prípadných plesní.

EVIDENCE PLUS dokáže svojho používateľa uspokojiť tým, že je spoľahlivý. To bude zrejme aj dôvod, pre ktorý si ho obstará bežná domácnosť s vyššou spotrebou kávy, alebo nárokmi na rôzne receptúry pre rôznych jej členov, alebo kancelárske prostredie do podnikovej kuchynky.

Back To Top