Orientovanie sa v potravinách a kuchyni v rámci trvanlivosti jednotlivých potravín môže byť mierny chaos. Najmä ak sa k oficiálnym odporúčaniam pripočítajú všeobecné odporúčania overené po generácie. Lenže nie je dnes mlieko ako mlieko, či slanina ako slanina. Kým v minulosti sme mali doma prevažne syry domáce a tie kupované boli obmedzené na pár druhov, dnes je ponuka oveľa širšia. Dostávajú sa k nám aj syry zahraničnej výroby a syry s plesňou. Čo by ste mali vedieť ohľadom trvanlivosti syrov podľa druhu?
Trvanlivosť syrov sa môže líšiť v závislosti od druhu syra a aj od toho, ako bol spracovaný a skladovaný. Tu sú niektoré bežné druhy syrov a ich predpokladané trvanlivosti:
Skladovanie syrov podľa typov:
- Mäkké syry, často ide o aromatické, prípadne syry s plesňou na vrchu, alebo vo vnútri (napr. Niva, Romadour, Brie, Camembert): 1 – 2 týždne
- Polotvrdé syry (napr. Gouda, Eidam): 3 – 4 týždne
- Tvrdé syry (napr. Čedar, Gruyere): 4 – 6 mesiacov
- Kozie syry (napr. Feta, Chèvre): 1 – 2 týždne
- Parmigiano Reggiano – Parmezán: až 2 roky
Skutočná trvanlivosť syra sa môže líšiť v závislosti od použitých surovín, mlieka a kultúr, spôsobu balenia, teploty skladovania, vlhkosti, kontaminácie alebo rizika kontaminácie, atď. Syry vekom menia svoju textúru aj chuť. Ich zmrazením možno predĺžime životnosť, no v momente rozmrazovania budú meniť syry svoju štruktúru a tá už nebude mať svoje pôvodné vlastnosti.
Hodia sa preto skôr na tavenie a tepelnú úpravu, než na strúhanie, alebo porciovanie a ďalšie úpravy krájaním. Ideálne skladovanie syrov je v chladnicke v papierovom obale. Skladovanie syrov akými sú mozarella, už sa môže odlišovať od veku mozarelly. Uchovávanie v pôvodnom náleve jej predlžuje život, no nálev môže veľmi rýchlo zkysnúť po otvorení a preto je syr vhodný na rýchle spracovanie, alebo v prípade vystavenia (napríklad na obložených misách) si žiada konzumáciu do niekoľkých hodín, ak nemáme možnosť skladovania v chladničke.