Nepoužívaná zabehnutá chladnička sa nezatvára. Inak je liahňou baktérií

Chladnička

Chaty, prenajímané apartmány, víkendové domy, alebo domácnosti, do ktorých sa obyvatelia vracajú po dlhšom čase, to dobre poznajú. Chladničky, ktoré vyprázdnite od potravín a ponechávate nepoužívané a vypnuté, sa nezatvárajú. Kým nová chladnička dorazí prepravnou spoločnosťou zatvorená, pri zabehnutých chladničkách je už situácia iná. Zatvorenie zabehnutej a nevydezinfikovanej (vyprázdnenej) chladničky znamená riskovať inváziu baktérii.

Baktérie a znova baktérie

Potraviny, rôzne obaly, zelenina priamo zo zeme, potraviny s rôznou dobou exspirácie, výpary a rôzne pachy. Všetko, čo v priebehu týždňov umiestnime do chladničky, môže zanechávať pachové, alebo fyzické stopy. Každá chladnička, ktorá nie je pravidelne čistená, má určitú populáciu baktérií. Dezinfikovať chladničky však môže byť náročné, ak sú súčasťou aj mrazničky a náročné technológie. Dočasné vypnutie chladničky pre účel umytia si žiada miernu odvahu a určitú ochotu investovať čas do prácnosti.

Napriek náročnosti sa pokúste mesačne, alebo aspoň kvartálne venovať čistote chladničky a prepnúť ju do vypnutého režimu. Kým moderné mrazničky zvládnu udržanie teploty pre prípad výpadku elektriny (ideálne je vziať to na komplet), venujte čas minimálne chladničke.  Klasikou je octový roztok použitý na dezinfekciu chladničky. Ideálne sú však aj čističe venované do kuchyne akými sú Sanitol a iné antibakteriálne prípravky. Určenie do kuchyne s garanciu likvidácie 99,99% známych baktérií sú síce sloganom marketingu, ale aj reality. Pri umývaní nezabudnite na kryté priestory a zásobníky na stekajúcu vodu pod spodným priestorom na zeleninu. Nezabudnite na dostatočné vysušenie.

Neošetrená chladnička sa nezatvára

Neošetrená, alebo dôkladne neošetrená chladnička sa za bežných okolností ako vypnutá nezatvára. Napríklad pri odchode z ubytovania môže mať ubytovanie v súkromí uvádzanú podmienku používania chladničky pri odchode z chaty. Uzatvorené chladničky bez prúdu nechladia a tak poskytujú nerušenú klímu, žiadne prúdenie a výmenu vzduchu a udržiava si svoju vlhkosť. Tma, izbová teplota a vlhkosť sú ideálnou trojicou pre množenie baktérií. Tvoria zápach. Plastové diely, nedostatočná hygiena, ktorá je pre chladničky typická a rôzne záhyby tvoria kombináciu príležitostí pre množenie baktérií a násobenie zápachu.

Baktérie aj zápach môžu prenikať do neskôr uskladnených potravín. Zapáchajúca chladnička si žiada ešte dôkladnejšiu dezinfekciu, než dezinfekciu preventívnu pravidelnú. Nežiaduca vlastnosť chladničky tiež znižuje jej hodnotu pri predaji z druhej ruky.

Back To Top