Kompostovanie v malej kuchyni bez zápachu a špiny, vyskúšali sme

Sage kompostovač

Kompostovanie v domácich alebo bytových podmienkach dnes má už viacero riešení. Mimo tie suché, pri ktorých ide o proces náročnejší časovo, sú na trhu aj vychytávky. Je takou aj kompostovač Sage The Food Cycler™. Drahší prístroj vo výraznej miere kompenzuje efekt, ktorý prináša. Mali sme možnosť ho otestovať a nazrieť do dosiaľ nepoznaného sveta. Kompostovanie totiž môže byť aj rýchle so všetkými výhodami, a bonusmi navyše. Kompostovaniu dáva ďalší rozmer, pridáva dávku pohodlia a pojmu efektivita dáva tiež ďalší zmysel.

Keď je kompostovanie zábavou

Kompostovanie s prístrojom značky Sage s názvom The Food Cycler™ (SWR550GRY) spočíva v jednoduchom postupe. V nádobe môžete kuchynský kompostovateľný odpad skladovať a nechávať podliehať bežným procesom – slúži k tomu viečko, ktoré je súčasťou balenia. Primiešavaním rôzneho množstva ďalšieho odpadu dochádza k naplneniu nádoby. Či už čakáte na naplnenie celej dvojlitrovej nádoby, alebo siahnete po kompostovaní po trochách, celý prístroj zvláda spraviť všetko potrebné sám za seba. Celý cyklus trvá od 4 – 6 hodín a spotrebuje neuveriteľne malé množstvo energie. Len jednu necelú kWh. Oficiálne stránky uvádzajú 0,8 kWh spotrebu, čo je naozaj unikátna úsporná spotreba.

Nachádza sa na ňom jediný ovládací prvok, jediné tlačidlo. Tri fázy kompostovania (vysúšanie, drvenie a chladenie)  v ňom sa následne udejú automaticky. V ktorom štádiu ste, signalizuje prístroj na svetelnom displeji. Štvrtým ukazovateľom je indikátor výmeny uhlíkového filtra na zadnej strane prístroja.

  • Má nízku spotrebu
  • Nevyžaduje si žiadne odborné zásahy, ovládanie, ani programovanie
  • Vyzerá pekne. Pripomína pritom domáce pekárne a je podobne ťažký, možno o niečo ťažší.
  • Jediný priestor, ktorý si vyžaduje okrem samotnej nádoby určitú údržbu, sú filtre na zadnej strane prístroja, ktoré stačia na 500 hodín prevádzky a po nich sa odporúča výmena.
  • Zásadný je výsledok. Pri dvoch listroch odpadu sa po niekoľkých hodinách na dne nádoby objaví nános pár stoviek gramov odpadu, ktorý konzistenciou pripomína prach, sušené bylinkové a čajové ovocné zmesi.

Výsledok kompostovania je naozaj unikátny

Nič podobné sa vám nepodarí pri klasickom kompostovaní, v ktorom je potrebná voda, pôsobenie baktérií, dážďoviek a nahnívania rozložiteľných častí. Kompost v rôznom štádiu rozkladu tento prístroj rozomelie a vysuší do takej miery, že značne klesne obsah. Z prístroja uniká vlhkosť, takže je ideálnou polohou pre umiestnenie predsieň, chodba, vetraná miestnosť, alebo kuchyňa s ventiláciou. Nejde pritom ani tak o zápach, ako skôr o unikajúcu vzdušnú vlhkosť.

Unikátna zmes, ktorá po kompostovaní zostáva, je čistá na dotyk, zložená z veľmi drobných kúskov odpadu, ktorý viac neznečisťuje, nezapácha a dá sa veľmi dobre dávkovať a skladovať. Ľahko ho presypete do vrecka, či nádoby. Poslúžiť môže kedykoľvek. Dá sa presne vážiť, presypávať, prekladať a nástroje sú čisté.

Výborné do každej domácnosti

Smart domácnosti majú bezpečnostné, rekuperačné, ventilačné, svetelné aj vykurovacie možnosti. Mohli by sme k nim však pridať aj zariadenia, ktoré nám zľahčujú život. Záhradný odpad, kuchynský biologicky kompostovateľný odpad, škrupiny z vajíčok a podobne majú ešte svoju úlohu. Výborne poslúžia do zemín pri sadení zeleniny, ovocia. V takej to podobe je ľahko aplikovateľným výživným substrátom do hriadkovej zeleniny, do vyvýšených záhonov, balkónových kvetináčov, hrantíkov a podobne.

Kompostovať je možné v akomkoľvek priestore. Aj tam, kde si to nemôže obyvateľ bytu dovoliť pre priestorové dôvody, zápach a obavy. Sage The Food Cycler™  má zaujímavé výsledky. Prekvapí tým, v akom výraznom pomere vzniká z pôvodného obsahu využiteľný substrát. Môže ísť zhruba o 80% zredukovanie obsahu a tým sa nepochváli len tak hocijaký prístroj.

Back To Top