Brúsny kameň na brúsenie čepelí v domácnosti: postup a tipy

brúsenie nožov brúsny kameň

Mať ostré čepele je fajn, ale dá sa to aj štýlovo. Urobiť dojem na návštevu, alebo na manželku sa dá aj brúsením nožom, nožníc, alebo rezadiel, či dlát pomocou brúsneho kameňa. Brúsnych kameňov poznáme viacero druhov, zväčša však ponúkajú dve hrúbky brúsnej plochy – drsnú a jemnú na jemnejšie brúsenie. S brúsnym kameňom, ktorý ste si kúpili ako značkový, to môže byť trochu jednoduchšie. Značky si totiž potrpia na to, aby bol zákazník spokojný. Takže ak siahne po niečom, kde nemusí byť hneď doma, priložia k tomu návod. Tak je tomu pri Fiskars. Brúsne kamene ponúka aj profikuchar.sk, a v rovnakej ponuke aj profesionálny keramický kameň IVO.

brúsenie nožov brúsny kameň

Vo všeobecnosti ale platí, že pri brúsením na brúsnom kameni je nutné brať ohľad na druh čepele a aj na uhol brúsenia. Presne tak ako je možné čepeľ naostriť je ju možné aj definitívne odbrúsiť a zatupiť.

Brúsny kameň na brúsenie nožov a postup:

  1. Pripravte brúsny kameň: Položte brúsny kameň na rovný povrch, napríklad na pracovný stôl. Uistite sa, že kameň je stabilný a nemá tendenciu sa pohybovať.
  2. Zvoľte vhodnú stranu: Brusné kamene majú hrubú a jemnú stranu. Na začiatok použite hrubú stranu na odstránenie väčších výbrusov alebo otupení na ostrie nástroja.
  3. Navlhčite kameň: Pred použitím kameňa ho ponorte do vody na niekoľko minút, aby sa zmiernila trenie a aby brúsenie bolo účinnejšie. Niektoré brusné kamene sa používajú so špeciálnym olejom namiesto vody.
  4. Upevnite nástroj: Držte nástroj, ktorý brúsite, pevne v ruke a umiestnite ho na brúsny kameň tak, aby ostrie bolo vo vhodnom uhle.
  5. Nabrúste ostrie: Potiahnite nástroj smerom preč od vás po povrchu brusného kamene, pričom sa snažte udržať konštantný uhol. Opakujte tento proces niekoľkokrát na oboch stranách ostria.
  6. Prejdite na jemnú stranu: Keď budete spokojní s hrubo ostreným ostím, prejdite na jemnú stranu brusného kamene a opakujte proces na oboch stranách ostria, aby ste dosiahli hladký a ostrý výsledok.
  7. Skontrolujte ostrie: Po dokončení procesu ostrenia môžete skontrolovať ostrie, dotknutím sa ho opatrne prstom. Malo by byť ostré a hladké.
  8. Umyte nástroj: Po brúsení si nástroj dobre opláchnite, aby ste odstránili zvyšky brusného prachu aj kovu. Nesiahajte s týmto nožom, rukami, ani brúskou na jedlo.
  9. Umyte brúsny kameň: Umyte aj brusný kameň a nechajte ho vyschnúť pred jeho uskladnením. Nech sa napríklad v obale nedrží zbytočná vlhkosť, alebo plesne.

Brúsenie nožov klasicky na malej ručnej brúske však tiež nie je na škodu. Je jednoduchšie a menej náročné.

Back To Top