Avokádo, plod hruškovca amerického, je ovocie alebo zelenina?

Avokádo pestovanie

Avokádo je považované za jednu z najzdravších plodín na svete. Napriek tomu, že ie o ovocie, panujú rôzne dohady a názory, že by malo ísť o zeleninu. Z botanického hľadiska je však avokádo ovocím. Je v podstate bobuľovým ovocím s veľkým vnútorným semienkom. Strom, ktorý avokádo rodí, sa nazýva hruškovec americký (Persea americana) a čisto z botanického hľadiska je ho možné pestovať aj u nás. Ako okrasný strom, prípadne aj ako rodiaci strom, hoci k tomu je nevyhnutné splniť niekoľko podmienok.V každom prípade je však avokádo ovocím, ktoré však pre svoju konzistenciu a využitie nachádza uplatnenie v studenej kuchyni ako zelenina. Do krémov, do nátierok, do rôznych špecialít a podobne.

Neobsahuje toľko prírodných cukrov a typickú dužinu. Vnútro plodu má maslovitú konzistenciu a práve to pletie konzumentov a nadšencov tejto plodiny.

Avokádo pestovanie

Avokádu si vypestujete aj doma

Naše slovenské podmienky nie sú príliš vhodné na pestovanie avokáda, avšak v skleníkoch to možné je. Prípadne vo vstupných halách s dostatkom slnečného svetla. Na rodenie plodov je nevyhnutné mať niekoľko ročný zdravý strom, ktorý je počas leta dostatočne a pravidelne hnojený a pôda má udržiavanú vlhkosť, bez premáčania. Stromček sa dá kúpiť na zahradnici.sk vo výške 100 až 120 centimetrov (výška bez kvetináča) a pre jeho hlboké korene sa odporúča dostatočne veľký kvetináč do výšky.

Keďže ide o tropický strom, neznáša mrazy. nie je celkom mrazuvzdorný. Naše podmienku mu skrátka nesvedčia.

Back To Top